23-02-2015

Poohliadnutie za minulým rokom 2014.
V krátkosti sa pokúsim zhrnúť obdobie od júla 2014. Nenapísal som dlho, pretože bolo dosť ťažké nájsť na to časový priestor.

Od júla prebehlo veľa času, takže si možno ani na všetko nespomeniem. Čo sa týka mojich jazvečíkov, od decembra už zostali len dvaja – Mandy a Tanner, pretože Tulpe zrazilo auto. Moje plány v chove narušilo úmrtie Tomášovej Čukovej Hessy, od ktorej som plánoval zobrať si šteniatko z jej posledného vrhu. Postihol ju ale, bohužiaľ, podobný osud ako Tulpe. Mandy sa mi, aj napriek veľkej snahe, nepodarilo už dve hárania nakryť žiadnym psom. Čo je ale potešujúce, uplynulý víkend sa mi to, konečne, na tretí pokus podarilo s Bakom od Ipeľského brodu. Teraz už musím byť len trpezlivý, veriť, že to vyšlo a o mesiac budeme múdrejší. S kamarátom Petrom sme priviezli minulý rok v auguste z Nemecka šteniatko hrubáča – sučku Die Jana vom Lubowsee, dnes už má 8 mesiacov, je plnochrupá, šikovná a snáď s ňou všetko vyjde, tak ako má. V novembri som s Tannerom úspešne absolvoval klubové duričské skúšky jazvečíkov na Myjave – Turej Lúke v I. cene s 208 bodmi. Tanner je mimoriadne nadaný pes, svedčí o tom aj vysoký bodový zisk dosiahnutý bez disciplín na voľno, pretože som na ich tréning naozaj nemal čas. Je to lovec telom aj dušou, s nie vždy ideálnym návratom, a je škoda, že mu chýbajú dve M3. Momentálne budem len v napätí čakať, či bolo krytie Mandy úspešné. 

Uplynulá poľovnícka sezóna bola náročná s veľkým množstvom poľovníckych hostí. Prakticky od konca septembra až do polovice januára som niekoho sprevádzal a medzitým som sa snažil pracovať aj s Codym. Veľmi problematické je u neho hlásenie, nehlási ani pri durení ešte žijúcej zveri. Naopak disponuje extrémnou odvahou a okamžite pri kontakte so zranenou zverou ide do chvatu, bez ohľadu na to, či sa jedná o danieliu, alebo jeleniu zver. Koncom minulého roka som ale zaznamenal v práci s ním pokrok, pretože hlásil hlavu z muflóna, zavesenú na strome. Uvidíme v ďalšej sezóne.

Zopár zdokumentovaných úlovkov z ukončenej poľovníckej sezóny:4 ročný srnec - cca.100 bodov CIC. Ulovený počas ruje.
14 - 15 ročný abnormálny jeleň ulovený v ruji.
7 - 8 ročný jeleň ulovený v ruji (cca.166 bodov CIC), fotografie po náročnej dohľadávke.
8 - 9 ročný jeleň ulovený v ruji (cca.166 bodov CIC).
5 ročný muflón ulovený vo voľnej prírode - cca.198 bodov CIC.4 ročný muflón z voľnej prírody - cca.175 bodov.5 ročný muflón - cca.188 bodov CIC.5 ročný muflón - cca.188 bodov CIC.
2 ročný abnormálny daniel.4 ročný muflón - cca.189 bodov CIC.9 - 10 ročný jeleň - cca.165 bodov CIC.3 ročný muflón.2 ročný muflón.8 - 9 ročný jeleň - cca.159 bodov CIC.Záber po jednej z úspešných spoločných poľovačiek na diviaky.Výradisko z "trochu iného súdka".Tak, ako každý rok, aj v minulom sa niekde našiel "hlupák", ktorý dokázal vystreliť na tohto max.5 ročného nepravidelného štrnástoráka. Nájdený na spoločnej poľovačke v januári 2015.